תל יוסף
חסר רכיב

גן לאומי בית שאן

10/08/2016


עתיקותיה של העיר בית שאן מעידים על היותה עיר חשובה במשך
כ- 7,000 שנה. היא נושאת את שמו של האל שן ונודעה בשפע המים שנבעו בסביבתה ובפוריות אדמתה. התנא ריש לקיש שחי במאה השלישית לספירה אמר עליה כי "גן עדן, אם בארץ ישראל הוא, בית שאן פיתחו".
העיר ישבה על פרשת דרכים עולמית בין הים למזרח ועמים רבים קבעו בה מושבם לאורך כל ההיסטוריה. האשורים, המצרים, היוונים, הרומאים הערבים ואחרים שלטו בה, צבאות רבים עברו דרכה. בית שאן הייתה אחת הערים היחידות באזור שלא נכבשה ע"י שבטי ישראל בתקופת התנחלות השבטים בארץ. בימיהם של המלכים שאול ודוד היא הייתה בשליטתם של העמונים והפלשתים ונערכו עליה קרבות קשים. העיר נזכרת מספר פעמים בתנ"ך, בין השאר כאשר גופות המלך שאול ובניו נתלו על חומותיה לאחר התבוסה לפלשתים בגלבוע. אנשי יבש גלעד עשו חסד למלך ובניו כשהורידו את הגופות בחשכת לילה והביאום לקבורה בקבר ישראל
(שמואל א' פרק לא').

בשנת 749 לספירה חרבה העיר כליל ברעידת אדמה, אך החפירות והשחזורים שנעשו בה במהלך השנים האחרונות, מאפשרים למבקרים בה להיחשף לאוצרותיה הארכיאולוגיים המדהימים שנותרו עדיין בחלקם או בשלמותם. המטיילים ברחבי האתר נחשפים לחוויה היסטורית מרתקת הכוללת מפגש עם הפאר והעוצמה של התיאטרון הרומי השמור ביותר בארץ, בתי המרחץ המרשימים, העמודים המעוטרים, רצפות הפסיפס שנותרו בצבעם הטבעי, המקדשים ומבני הפאר.

הכניסה לגן הלאומי (בתשלום) מתוך העיר בית שאן.
חסר רכיב